کد خبر : ۱۰۸۲۹۸
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۵ - ۰۴ مهر ۱۴۰۱ - 26 September 2022
دولت اوکراین روز یکشنبه ادعا کرد ارتش روسیه از پهپادهای ساخت ایران در حملات شهر ساحلی اودسا (جنوب اوکراین) استفاده کرده است.

به گزارش عصرایران ، به نوشته  خبرگزاری فرانسه، ارتش اوکراین این پهپادها را "انتحاری" توصیف کرده است.
ارتش اوکراین اضافه کرد: دفاع هوایی ارتش اوکراین یک پهپاد را سرنگون کرد. کشته یا زخمی ثبت نشد.

قبلا رسانه های امریکایی گفته بودند پهپادهای فروخته شده ایران به روسیه از نوع "شاهد 163 " است.

پیش از این هم روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی به نقل از فرماندهان اوکراینی نوشته بود که پهپادهای ساخت ایران، آسیب های زیادی به مواضع آنها وارد کرده است.

وزیر خارجه ایران قبلا خبر فروش پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین را نادرست اعلام کرده بود.

عکس منتشر شده از سوی ارتش اوکراین. ارتش اوکراین می گوید این بخشی از پهپاد انتحاری ساخت ایران است که توسط ارتش روسیه در شهر اودیسا اوکراین استفاده شده است.
ادعای اوکراین: روسیه با پهپاد ساخت ایران حمله می کندسخنگوی فرماندهی نظامی اوکراین در جنوب این کشور به خبرگزاری فرانسه گفت حمله به وسیله پهپاد ساخت ایران انجام شد.
ارتش اوکراین روزجمعه گذشته هم ادعا کرد 4 پهپاد ساخت ایران را سرنگون کرده است.

به تازگی هم دولت اوکراین اعلام کرد در واکنش به فروش پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین و استفاده از این پهپادها در جنگ اوکراین، دولت کی یف حضور دیپلماتیک ایران در این کشور را کاهش داد. دولت اوکراین همچنین اعتبارنامه سفیر ایران را لغو کرد و تعداد دیپلمات های ایرانی در اوکراین را کاهش داد.

وزارت خارجه ایران هم در واکنش، ضمن تکذیب سخنان مقامات اوکراینی درباره پهپادها، از این اقدام کی یف انتقاد کردند. سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین سیاست ایران در برابر جنگ روسیه علیه اوکراین را "بی طرف فعال" نامید.

روسیه از 5 اسفند 1400 جنگ علیه اوکراین را آغاز کرد و این جنگ همچنان ادامه دارد. روسیه تاکنون توانسته مناطق متعددی را در شرق و جنوب اوکراین، اشغال کند.

همه چیز در مورد پهپاد شاهد ۱۳۶ ؛ پهپاد انتحاری ایرانی خبرساز در جنگ روسیه و اوکراین

روایت روزنامه امریکایی از استفاده روسیه از پهپاد ساخت ایران

به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، نیروهای ارتش اوکراین شاهد استفاده ارتش روسیه از پهپادهای ایرانی در حملات منطقه خارکیف اوکراین هستند.

خارکیف در شمال شرقی اوکراین جایی است که ارتش این کشور تلاش می کند آن را از اشغال نظامی روسیه پس بگیرد.

فرماندهان اوکراینی گفته اند پهپادهای ایرانی به نام "شاهد 163"، آسیب های زیادی به مواضع ارتش اوکراین وارد کرده اند.

ژنرال "رودیون کولاگین" فرمانده گردان توپخانه 92 در ارتش اوکراین به این روزنامه امریکایی گفت نیروهای روسیه بعد از تغییر رنگ پهپادهای ایرانی به رنگ پرچم روسیه و تغییر نام آنها به "گروانیوم 2 "، استفاده از پهپادها را آغاز کردند.
این پهپادها در چند منطقه خارکیف در شمال شرق اوکراین دیده شده است.

وی افزود ارتش روسیه معمولا این پهپادها را به شکل دوتایی، علیه توپخانه هاوتزر و خودروهای زرهی ارتش اوکراین استفاده می کند.

ارتش اوکراین پیش از این گفته بود پهپادهایی از ارتش روسیه را سرنگون کرده است که در فهرست تسلیحات این کشور وجود ندارد و حدس می زنند پهپاد ساخت ایران است.

عکس منتشر شده از سوی ارتش اوکراین - ارتش اوکراین می گوید این عکس بقایای پهپاد ساخت ایران که توسط ارتش روسیه در جنگ اوکراین استفاده می شود و ارتش اوکراین آن را در شهر خارکیف سرنگون کرده است.

اوکراین پهپاد ایرانی ارتش روسیه را

عضویت در خبرنامه
نام:
ایمیل:
* نظر: