کد خبر : ۱۱۰۶۲۳
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۷ - ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - 06 June 2023
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد که انفجار سد نوا کاخوفکا باعث کاهش ۵ سانتی متری آب خنک کننده در مخزن نیروگاه زاپروژیا شده است.


توضیحات دبیرکل آژانس اتمی درباره انفجار سد نوا کاخوفکا

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "رافائل گروسی"، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز در جلسه شورای حکام در خصوص انفجار سد "نوا کاخوفکا" در اوکراین گفت: امروز سد "نوا کاخوفکا" به شدت آسیب دید که منجر به کاهش قابل توجهی در سطح مخزن مورد استفاده برای تامین آب خنک کننده در "زاپروژیا" شد.

آب برای سیستم خنک کننده در مواردی از قبیل حذف گرمای باقیمانده از راکتورها، حذف گرمای باقیمانده از حوضچه‌های سوخت مصرف شده و برای خنک کردن ژنراتورهای اضطراری هنگامی که در حال کار هستند، مورد نیاز است.

وی ادامه داد: عدم وجود آب در سیستم‌های خنک کننده ضروری برای مدت طولانی باعث ذوب سوخت و عدم کارکرد دیزل ژنراتورهای اضطراری می‌شود. با این حال، ارزیابی فعلی ما این است که هیچ خطر فوری برای ایمنی این سایت وجود ندارد.

گروسی در بیانیه خود اظهار کرد: کارکنان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سایت مطلع شده‌اند که آسیب به سد "نوا کاخوفکا" در حال حاضر منجر به کاهش حدود 5 سانتی‌متری در ارتفاع مخزن شده است. این تیم همچنان به نظارت بر این میزان و سایر موارد موجود در سایت ادامه می‌دهد.

دبیرکل آژانس افزود: خطوط اصلی آب خنک کننده از مخزن تغذیه و از طریق کانال‌های نزدیک نیروگاه حرارتی به محل پمپاژ می‌شود. تخمین زده شده که آب از این مسیر باید چند روز دوام بیاورد.

وی درباره منابع جایگزین بیان کرد: مدیریت "زاپروژیا" در حال بحث در مورد اقدامات بیشتر برای اجرا است. تعدادی از منابع جایگزین آب وجود دارد.


 

گروسی ادامه داد: یکی از اصلی ترین آن‌ها حوضچه خنک کننده بزرگ در کنار نیروگاه است که بر اساس طراحی، بالاتر از ارتفاع مخزن نگهداری می‌شود. از آنجایی که راکتورها برای چندین ماه تعطیل شده‌اند، تخمین زده می‌شود که این حوضچه برای تامین آب خنک کننده برای چند ماه کافی باشد. آژانس به زودی این موضوع را تایید خواهد کرد.

دبیرکل آژانس دربیانیه خود اظهار کرد: من از همه طرف‌ها می‌خواهم مطمئن شوند که هیچ کاری برای تضعیف آن انجام نمی‌شود. سفر من به زاپوروژیا در هفته آینده برنامه ریزی شده بود و اکنون ضروری است در آنجا حضور داشته باشم.

عضویت در خبرنامه
نام:
ایمیل:
* نظر: