کد خبر : ۱۱۱۴۴۷
تاریخ انتشار: ۲۳:۲۱ - ۲۲ شهريور ۱۴۰۲ - 13 September 2023
جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید درباره آزادسازی وجوه مسدود شده ایران در کره جنوبی تاکید کرد: مردم ایران از این وجوه ذینفع خواهند بود.


کاخ سفید: اگر ایران پول آزاد شده را منحرف کند، ما دوباره آن‌ را مسدود خواهیم کرد/  مردم ایران ذینفع این پول خواهند بود نه حکومت این کشور

 
به گزارش ایرنا، جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران درباره توافق تبادل زندانیان و آزادی سازی ۶ میلیارد دلار ایران وجوه مسدود شده ایران در کره جنوبی افزود: "اگر ایران تلاش کند، پول آزاد شده را منحرف کند، ما اقدام می‌کنیم و دوباره آن‌ را مسدود خواهیم کرد. این یک پرداخت به ایران نیست. تهران هیچ معافیتی از تحریم ها دریافت نخواهد کرد. "
 
کربی اضافه کرد: "این یک چک سفید امضا نیست. آنها نمی توانند این پول را هر طور که می خواهند خرج کنند. مردم ایران ذینفع این پول خواهند بود نه حکومت این کشور."
 
این مقام کاخ سفید ادامه داد: «این بازیگران بد(ایران) نیازی به انگیزه ندارند. این توافق لزوماً اقدامات ایران را تغییر نمی‌دهد. ما تنها قرار است آمریکایی ها را به خانه بازگردانیم.»
 
وی گفت: "این همان توافقی است که ما توانستیم برای آزادی پنج آمریکایی، آن را بدست آوریم. بازگرداندن آمریکایی ها به خانه نیاز به تصمیماتی دارد که گاهی اوقات بسیار دشوار هستند. این کار مستلزم مصالحه است."
 
کربی توضیح داد: "منتقدان معتقدند که ایران نتیجه بهتری دریافت می کند. شما باید از خانواده های پنج آمریکایی بپرسید که چه کسی بهترین نتیجه را دریافت می کند. اگرچه ما قطعاً با حکومت ایران مشکل داریم، اما با مردم این کشور مشکلی نداریم."
 
این مقام ارشد آمریکایی تاکید کرد: توافق برای بازگرداندن آمریکایی‌ها به خانه جدا و متمایز از همه مسایل دیگری است که ما ایران را در مورد آنها مسوول می دانیم.
 
این مقام کاخ سفید روز گذشته نیز در مصاحبه با شبکه خبری ام اس ان بی سی در حالیکه دولت جو بایدن به شدت از سوی منتقدان و مخالفانش در داخل آمریکا برای انجام توافق تبادل زندانیان با تهران و آزادسازی وجوه مسدود شده ایران در کره جنوبی تحت فشار است، در سخنانی که به نظر می رسد برای آرام کردن مخالفان و منتقدان در آمریکا  باشد، در واکنش به اظهارات سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران درباره نحوه هزینه کردن وجوه آزاد شده برای مردم ایران گفت: «خیر، این درست نیست. این سیستم به گونه‌ ای طراحی شده است که این پول و سرمایه را فقط بتوان برای اهداف بشردوستانه، غذایی و دارویی، ساخت تجهیزات پزشکی یا حتی اهداف آموزشی اختصاص داد.»
 
هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا با بیان اینکه این وجوه «توسط وزارت خزانه‌ داری آمریکا بررسی می‌شوند»، گفت: «حتی اینکه چه مقدار می‌خواهند برداشت کنند، بر اساس هشت سازمان و شرکتی که برای انتقال کالاها و خدمات بشردوستانه به ایران قرار دارند،  بررسی خواهد شد.»
 
کربی ادامه داد: «هر مبلغی که قرار است بر اساس نیاز، اختصاص داده شود، ما نظارت کاملی بر آن خواهیم داشت. اگر ما برداشتی را تایید نکنیم، چیزی به ایران منتقل نخواهد شد. پس این یک چک سفید امضا برای آنها نیست.»
 
این مقام ارشد کاخ سفید اضافه کرد که مولفه های سیستم  نگهداری وجوه ایران در قطر بسیار مشخص، دقیق و آشکار هستند.
 
هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا  با بیان اینکه آنها پای آن را امضا کرده‌اند، تاکید کرد: «این وجوه، مالیات آمریکایی‌ها یا باج برای آزادی گروگان نیست بلکه وجوه ایران هستند که در حساب‌های کره جنوبی مسدود شده بودند و ایران به آنها دسترسی نداشت.»
عضویت در خبرنامه
نام:
ایمیل:
* نظر: