کد خبر : ۱۱۱۴۴۹
تاریخ انتشار: ۲۳:۲۳ - ۲۲ شهريور ۱۴۰۲ - 13 September 2023
سیل در شرق لیبی چند هزار کشته و ناپدید به جا گذاشت.


سیل لیبی ( عکس ) / شکست سد باعث شد شهر را آب ببرد / 5 هزار کشته و 10 هزار ناپدید

 خبرنگار شبکه فرانس 24 از لیبی گزارش داد در نتیجه سیل در شرق این کشور، جنازه ها در همه جای شهر درنه (شرق لیبی) دیده می شوند. سیل به دنبال طوفان "دانیل" رخ داد و تاکنون چند هزار نفر کشته یا ناپدید شده اند.

تخریب دو سد در نزدیک شهر درنه (شرق لیبی) هم به افزایش تخریب ها و تلفات کمک کرد. سیل باعث شد آب ، مناطق مسکونی، ساختمان ها، بیمارستان ها و مدارس را تخریب و با خود ببرد.  همچنین صلیب سرخ جهانی گزارش داد بیش از 10 هزار نفر در فهرست ناپدید شدگان هستند.

تخریب شهر درنه در شرق لیبی بر اثر سیل - 20 شهریور 1402 - 11 سپتامبر 2023 - عکس‌: دفتر نخست وزیری لیبی - خبرگزاری فرانسه
سیل لیبی ( عکس )

آمارهای مختلفی درباره تعداد کشته ها منتشر می شود. 2300 و بیش از 5300 کشته تاکنون اعلام شده است. وزیر بهداشت لیبی هم پیش بینی کرد آمار کشته ها به بیش از 10 هزار نفر خواهد رسید.

به نوشته رویترز، "احمد مسماری" سخنگوی ارتش ملی لیبی (LNA) که شرق لیبی را کنترل می کند در کنفرانس خبری تلویزیونی گفت این فاجعه پس از فروریختن سدهای بالای شهر درنه (شرق لیبی) رخ داد و "تمام محله ها را با ساکنانشان به داخل دریا برد."

او تعداد مفقودین را 5 تا 6 هزار نفر اعلام کرد.

 جاده ساحلی شهر درنه در شرق لیبی بر اثر سیل - 20 شهریور 1402 - 11 سپتامبر 2023 - عکس‌: دفتر نخست وزیری لیبی - خبرگزاری فرانسه 
سیل لیبی ( عکس )

لیبی میان دو دولت در شرق و غرب، تقسیم شده است. شهرهای بنغازی در شرق و طرابلس در غرب مرکز دو دولت هستند. سازمان ملل متحد و اکثر کشورهای جهان دولت غرب (طرابلس) را به رسمیت می شناسند.

در طرابلس (دولت غرب لیبی)، دولت از جامعه بین المللی کمک خواست. در این بیانیه آمده است: ما از کشورهای برادر و دوست و سازمان های بین المللی می خواهیم که کمک کنند.
"اسامه حمد" رئیس یک دولت موازی مستقر در شرق لیبی به تلویزیون محلی گفت که بیش از 2000 کشته و هزاران نفر دیگر مفقود شده اند. او به تلویزیون المسار گفت: «مفقودان هزاران نفر هستند و کشته ها بیش از 2000 نفر هستند. تمام محله‌ها در درنا ناپدید شده‌اند و ساکنان آن‌ها... توسط آب برده شده‌اند.» 

تخریب جاده شحات در شرق لیبی بر اثر سیل - 20 شهریور 1402 - 11 سپتامبر 2023 - عکس‌:  رویترز
سیل لیبی ( عکس )

طوفان دانیل پس از ضربه زدن به یونان در هفته گذشته، روز یکشنبه به لیبی رسید؛ جاده ها را به باتلاق و ساختمان ها را در شهر درنه تخریب کرد و به شهرک های دیگر در امتداد ساحل، از جمله دومین شهر بزرگ لیبی، شهر "بنغازی" ضربه زد.

ویدئوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی از وضعیت شهر درنه لیبی نشان داد سیلاب گسترده از مرکز شهر می گذرد، جایی که قبلاً یک آبراه بسیار باریک تر در آن جریان داشته است. ساختمان های ویران شده در دو طرف دیده می شوند.

تلویزیون "المستقبل" شرق لیبی تصاویری را پخش کرد که نشان می داد مردم روی سقف خودروهای خود گیر افتاده بودند و درخواست کمک می کردند و آب، ماشین ها را می شست.

عضویت در خبرنامه
نام:
ایمیل:
* نظر: