تنش در مجلس بر سر طرح دوفوریتی پیرامون رفع فلیترینگ

جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی برای لحظاتی به دنبال تذکر نماینده بوکان درخصوص اعلام وصول نشدن طرح دو فوریتی‌اش درباره رفع فیلترینگ، به تنش کشیده شد.

ادامه مطلب

تشکیل دولت کارآمدِ انقلابی؛ مسؤولیت مشترک رئیس‌جمهور منتخب و مجلس

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای تاکید کردند: مسؤولیت مشترک رئیس‌جمهور منتخب و مجلس تشکیل دولت کارآمد، متدین و انقلابی است.

به گزارش ایسنا، حضرت آیت الله خامنه‌ای صبح امروز در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس با تبیین ۸ نکته مهم: «ضرورت پاسخگویی مجلس»، «تعامل سازنده مجلس و دولت جدید»، «شنیده شدن صدای واحد از ارکان کشور در مسائل مهم»، «حاکمیت اخلاق در مباحثات مجلس و دیگر فعالیت‌های نمایندگان»، «بایدها و نبایدهای قانون‌گذاری»، «نظارت بدون افراط و تفریط»، «فعالیت مؤثر هیأت نظارت بر عملکرد نمایندگان» و «حضور جدی مجلس در مسائل جهانی و سیاست خارجی»، ابراز امیدواری کردند با احساس مسئولیت مشترک رئیس جمهور منتخب و مجلس، کابینه‌ای متشکل از افراد مؤمن، کارآمد، انقلابی، امیدوار به آینده، مشهور به پاکدستی و صداقت، دارای نگرش ملی و برخوردار از اعتقاد عمیق به جمهوری اسلامی تشکیل شود و مسائل کشور و مردم را به پیش ببرد.

ادامه مطلب

عکسی از اشتباه عجیب در نوشتن سنگ مزار شهید رئیسی

بر روی سنگ مزار شهید رئیسی، او را هشتمین رئیس جمهور اسلامی ایران معرفی کردند.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، تصویری از سنگ مزار شهید ابراهیم رئیسی مشاهده می‌کنید، که او را به اشتباه معرفی کردند.
در تصویر اول مشاهده می کنید که، در سنگ قبر قبلی شهید رئیسی نوشته شده بود: هشتمین رئیس جمهور ایران.

و همچنین در تصویر دوم، حالا این عبارت به رئیس جمهور اسلامی ایران تغییر کرده است

ادامه مطلب

ایستادگی ظریف مقابل غنیمت بگیران و سهم بگیران از کابینه چهاردهم ظریف زیر فشارِ سنگین «تندروها» و «مجاهدان شنبه» /هتاکی روزهای اخیر به «معتمد پزشکیان» بخاطر چیست؟

چینش کابینه مهمترین گامی است که رئیس‌جمهوری منتخب این روزها با آن چالش دارد. او جواد ظریف را مامور روند انتخاب نامزدهای نهایی وزرای کابینه خود کرده است؛ همین امر باعث شده تا ظریف از جهت دیگری غیر از تندروها تحت فشار قرار گیرد؛ این جهت همان «مجاهدان شنبه»، غنیمت‌گیران و مهندسان کابینه هستند.

ادامه مطلب

در نشست با رییسان ستادهای اصول‌گرا پزشکیان: می‌گفتند زمین و طلا می‌دهیم، با کدام قانون؟ دروغ می‌گفتند/ مردم به نگاهِ بسته رأی ندادند

طرف می‌گفت بنده طلا می‌دهم یا زمین می‌دهم. طبق قانون برنامه آخر چنین چیزی چگونه امکان‌پذیر است و از کجا می‌خواست بدهید؟ چرا دروغ می‌گویید؟

      رئیس جمهور منتخب در نشست با رییسان ستادهای اصول‌گرا، با بیان اینکه حضور شما در اینجا لطف خداست، اظهار کرد: در این مدت همه شما دست به دست هم دادید تا مردم پای صندوق بیایند. بنده بارها گفته‌ام: آمدنم به این جهت بود که نظام را در خطر می‌دیدم.

       به گزارش عصر ایران دکتر مسعود پزشکیان با اشاره به اینکه در دوره‌های دیگر، انتخابات ریاست جمهوری معمولاً با شور و حال همراه بود و رأی دهندگان عده‌ای را با خود به پای صندوق رأی می‌کشاندند، تصریح کرد: متأسفانه این دوره تحریم‌های وسیعی در جهت عدم حضور مردم پای صندوق رأی وجود داشت.

ادامه مطلب

نگاه تحلیلگر روسی به رابطه تهران – مسکو در دوره پزشکیان 

پایگاه رایی که پزشکیان با تکیه بر آنها به پیروزی رسیده، دیدگاه مثبتی به روسیه ندارند، اما مشخص نیست که آیا واشنگتن و اروپا هم آماده لغو تحریم‌های ایران و عادی سازی رابطه با تهران باشند…

یک تحلیلگر اندیشکده “شورای امور بین الملل” روسیه معتقد است با وجودی که پایگاه رای دکتر پزشکیان از میان طبقاتی است که نگاه مثبتی به روسیه ندارند، اما ایران و روسیه در مقطع کنونی چاره ای جز تعمیق همکاری با یکدیگر ندارند چون هر دو کشور زیر فشارهای تحریمی غرب هستند.

ادامه مطلب

اوباما : بایدن باید در نامزدی خود تجدیدنظر کند

اوباما در برخی از مکالمات اظهار کرده که نگران کاهش حمایت عمومی از بایدن و افزایش شانس دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه، در انتخابات است. او همچنین نگران کاهش حمایت اهداکنندگان مالی از بایدن است.

منابع آگاه گزارش دادند که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، به‌تازگی به برخی از هم‌پیمانان خود اعلام کرده است که شانس جو بایدن برای پیروزی در انتخابات آینده به شدت کاهش یافته و او باید به طور جدی در مورد ادامه نامزدی خود تجدیدنظر کند.

به گزارش العربیه، روزنامه «واشنگتن‌پست» گزارش داد که اوباما تنها یک بار از زمان مناظره با بایدن صحبت کرده و در گفت‌وگوهای خود با دیگران خاطرنشان کرده است که تصمیم نهایی درباره آینده نامزدی بایدن به عهده خود اوست. اوباما تأکید کرده که هدف او حفاظت از بایدن و میراث سیاسی اوست و معتقد نیست که به تنهایی می‌تواند بر تصمیم‌گیری بایدن تأثیر بگذارد.

ادامه مطلب

علم الهدی : بر ما تکلیف است که هرگز با غرب و آمریکا کنار نیاییم، سازش نکنیم و تصور تفاهم هم نداشته باشیم / هر دولتی که با رهبری زاویه پیدا کرد، مبنای اختلاف نظر از سیاست خارجی به وجود می آمد

علم الهدی امام جمعه مشهد گفت: به دور از حکمت است سانتریفیوژها را مثل حلبی جمع آوری کنیم فقط به این دلیل که بتوانیم با وزیر امور خارجه آمریکا دست بدهیم و در خیابان قدم بزنیم.

براساس خبر منتشر شده در سایت آیت الله سیداحمد علم الهدی Alamolhoda.com، وی در خطبه نماز جمعه این هفته در حرم امام رضا در مشهد گفت:

در آموزه های کربلا، نکات و درس هایی وجود دارد که می تواند در شرایط کنونی سیاست ما الگو و معیار باشد. آموزه راهبردی این است که دشمن، دشمن است و هیچگاه نباید به دشمن اعتماد کرد. درس کربلا و سیره همه اهل بیت(ع) این بود که اگر کسی جنایتی کرد، باید پشیمان شود. تاریخ هم گواهی می دهد به جز عبیدالله، همه اشقیای کربلا بعداً از کرده خود پشیمان شدند.

ادامه مطلب

برای اولین بار در کانادا ؛ یک زن فرمانده کل نیروهای مسلح شد

ژنرال « جنی کاریگنان » که در حوزه مهندسی جنگ آموزش دیده، از روز ۱۸ ژوئیه کار خود را به‌عنوان اولین زنی که فرماندهی نیروهای مسلح کانادا را برعهده دارد، آغاز کرد.

ادامه مطلب

مادام پرزیدنت/ میشل اوباما یا کامالا هریس؟

ترجمه: این روزها مهم‌ترین دغدغه و نگرانی دموکرات‌ها در محافل سیاسی و رسانه‌ها، کناره‌گیری جو بایدن از کارزار انتخاباتی است. جناح دموکرات نمی‌تواند رودربایستی با بایدن را کنار بگذارد و حرمت ریش سفید و دستاوردهای مهمش در سیاست داخلی را نگه می‌دارد. البته دموکرات‌ها سلسله‌مراتب حزبی قدرتمندی دارند و طبق اظهاراتشان گوش به فرمانِ بایدن و رهبران حزب‌‌اند، اما خطر روی‌کارآمدن ترامپ و تمامیت‌خواهی به سیاق او بسیار جدی است. 

  همه در خوف و رجا به سر می‌برند و منتظرند تا رئیس‌جمهور سالخوردۀ کارکُشته به خواست خود از قدرت کناره‌گیری کند و ادامۀ راه را به جایگزین زبردستی بسپارد. اصحاب رسانه، نمایندگان کنوانسیون، مشاوران و فعالان سیاسی به‌رغم احترام فراوانی که برای بایدن قائل‌اند، از او می‌خواهند منطق گذر زمان را بپذیرد و با توجه به ضعف‌های مشهود جسمانی و شناختی، گاف‌های متعدد در مناظرۀ اخیر و نیز احتمال بالای شکست در انتخابات پیش‌رو، از مهم‌ترین کارزار انتخاباتی جهان خارج شود.
 

ادامه مطلب

معیارها و روند انتخاب اعضای کابینه چهاردهم تشریح شد

رئیس شورای انتقالی دولت چهاردهم معیارها و روند انتخاب اعضای کابینه چهاردهم را تشریح و تاکید کرد: تا به امروز هیچ مسئولیتی در دولت دکتر پزشکیان تعیین نشده است وحتی هیچ نامزدی برای هیچ مسئولیتی نهایی نشده است.
محمد جواد ظریف یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ با انتشار کلیپی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام، بیان کرد: مشارکت مردم در انتخابات چه آن‌هایی که به دکتر پزشکیان رای دادند و چه آن هایی که به رقیب آقای پزشکیان رای دادند و چه آن‌هایی که رای ندادند زمینه‌ای را فراهم کرده است تا یک امید و نشاطی در جامعه سیاسی ایران فراهم شود و این امید را دولت در دولت آتی در نظر خواهد گرفت تا با تمام تلاش و شفافیت پیش ببرد.

ادامه مطلب

توصیه معنادار دختر ابراهیم رئیسی به دختر پزشکیان

دختر ابراهیم رئیسی از دیدارش با مسعود پزشکیان و دخترش زهرا روایت کرد.

در ادامه توصیه‌ای از ریحانه سادات رئیسی دختر ابراهیم رئیسی به زهرا پزشکیان دختر مسعود پزشکیان را بخوانید.

دختر ابراهیم رئیسی از دیدارش با مسعود پزشکیان و دخترش زهرا روایت کرد.

به گزارش رسا، روز گذشته ریحانه سادات رئیسی، دختر رئیس جمهوری پیشین کشورمان در جریان سخنرانی در مراسم اختتامیه سلسله نشست‌های «ملت ابراهیم» با اشاره به دیدار رئیس جمهور منتخب با خانواده شهید رئیسی اظهار داشت: به دختر دکتر پزشکیان گفتم که دعا کند پدرش عاقبت بخیر شود زیرا این مسیر فقه و تفکر دینی می‌خواهد.

ادامه مطلب

ترامپ ترور شد

ترامپ هنگام سخنرانی برای طرفداران خود در پنسیلوانیا هدف تیراندازی قرار گرفت اما‌جان سالم به در برد. او در سوءقصد نافرجام از ناحیه گوش زخمی شد. ضارب با شلیک تک تیراندازان کشته شد.
 ستاد انتخاباتی ترامپ اعلام کرد پس از شلیک گلوله به ترامپ در یک تجمع انتخاباتی که منجر به جراحت گوش وی شد، حال او خوب است.  مقامات نیز مرگ ضارب را اعلام کردند.
پس از شنیده شدن صدای شلیک گلوله، ابتدا ترامپ نشست و سپس محافظان، این نامزد جمهوری خواهان را از محل سخنرانی خارج کردند.
لیک به سمت ترامپ زمانی روی داد که او روز شنبه در یک تجمع تبلیغاتی در پنسیلوانیا، در حال سخنرانی برای طرفداران خود بود.
ترامپ در حالی که توسط نیروهای امنیتی محاصره شده بود با لکه های خون روی گوش راستش دیده شد.

ادامه مطلب

استقبال دانشمندان جهان از انتخاب یک جراح قلب به ریاست‌جمهوری ایران

محققان در ایران و جهان بر این باورند که انتخاب چهره‌ای با سابقه علمی- دانشگاهی به‌عنوان رئیس‌جمهور ایران، باعث سرمایه‌گذاری هرچه بیشتر در بسترهای علمی خواهد شد.

غزال زیاری: مردم ایران، یک جراح قلب را به‌عنوان رئیس‌جمهور آینده خود انتخاب کرده‌اند و دانشمندان از سراسر دنیا امیدوارند که «مسعود پزشکیان» رئیس‌جمهور جدید ایران که در یکی از دولت‌های سابق در سمت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشغول به فعالیت بود، بتواند علاوه بر ارتقای شرایط دانشگاه‌ها، باعث بهبود روابط کاری دانشمندان ایرانی با همتایان بین‌المللی‌شان شود و درعین‌حال، زمینه‌ساز سرمایه‌گذاری بیشتر در مسائل علمی، آزادی علمی بیشتر و احیای گفتگوها در مورد برنامه هسته‌ای شود.

«منیف ذوبی» مدیرکل سابق آکادمی علوم جهان اسلام دراین‌باره می‌گوید: «پزشکیان فرزند نظام آموزش عالی ایران است و احتمالاً مدافع خوبی برای علم خواهد بود. صرف حضور او برای رؤسای دانشگاه‌ها و محققان، الهام‌بخش خواهد بود.»

ادامه مطلب

اکثریت مجلس فعلی با دولت پزشکیان همراهی و تعامل می کنند

نماینده ادوار مجلس می گوید: نتایج انتخابات ریاست جمهوری شوک خوبی به آقای قالیباف وارد کرد و اینکه آقای قالیباف مقداری از مشاورین خود فاصله بگیرد و به تجربه و عقلانیت خودش تکیه کند، نتایج بهتری می گیرد.

 مسعود پزشکیان، رئیس جمهوری منتخب برخواسته از مجلس است، او بعد از چند دوره حضور پیاپی در پارلمان حال راهی پاستور شده است و طی چند هفته آینده باید لیست وزرای پیشنهادی خود در کابینه چهاردهم را به مجلسی ها ارائه کند. اما مجلس چهاردهم که ریاست سال اول آن در دست قالیباف است با او همراهی خواهد کرد؟ آیا تندروهای حامی جلیلی در مجلس در مسیر دولت پزشکیان چالش آفرینی می کنند؟
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین تاکید دارد که بخش اعظم نمایندگان مجلس با مسعود پزشکیان هماهنگ می شوند.

ادامه مطلب

چه روایتی از «انتخابات ۴۰۳» به احیای امید می انجامد؟

صادق آبسالان (جامعه شناس) – طی چند روز گذشته، گفتارها و روایت های مختلفی در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ مطرح شده است. انتخاباتی که در شرایط “اضطرارگون” برگزار و حامل معانی پیدا و پنهان بسیاری بود. فارغ از نتیجه انتخابات، که موضوعی مهم است، عدم شرکت بیش از نیمی از واجدین شرایط نکته اصلی این انتخابات و چند انتخابات گذشته بوده است. 

با ادبیات علم پزشکی تفسیر پاتولوژی (آسیب شناسی) جامعه ایران طی چهار مرتبه (انتخابات ۹۸، ۱۴۰۰، ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳) علائم یک بیماری را تکرار کرده است. حاکمیت به مثابه  پزشکی”حاذق” باید نتایج این آزمایش را چگونه تفسیر کند؟

ادامه مطلب

زمین سوخته در سال ۱۴۰۰ تحویل داده شد یا در برهه فعلی؟

رئیس دفتر دولت دوازدهم می‌گوید: سوال این است که مگر آقای جلیلی وکیل و منتخب ملت یا معیار سیاستگذاری در کشور است که بگوید اگر پزشکیان درست کار کرد یا نکرد وارد می شوم!چه بسا اینکه سیاست‌های مطلوب و عملیاتی آقای جلیلی مورد انتقاد جدی از سوی مسئولین رده‌های مختلف است و آنان مدل مطلوب ایشان را  قبول ندارند.

 « مگر جلیلی وکیل ملت است که بگوید اگر پزشکیان درست کار نکرد وارد می شوم.»، «اینکه فرد شکست خورده بگوید می‌خواهم دولت سایه تشکیل بدهم، خطرناک است.»و…این جملات را محمود واعظی، رئیس دفتر دولت پیشین درباره ادامه فعالیت دولت سایه سعید جلیلی و اظهارات او بعد از شکست در انتخابات می گوید.

واعظی در گفتگویی که با خبرگزاری خبرآنلاین داشته در پاسخ به افرادی که ۳ سال پیش می‌گفتند دولت سیزدهم زمین سوخته تحویل گرفته است، می گوید؛«مردم قیمت‌های مرداد ۱۴۰۰ را با شرایط فعلی مقایسه کنند متوجه می‌شوند شرایط فعلی زمین سوخته است یا آن موقع.»

ادامه مطلب

چرخش به چپ در فرانسه/ کدام سناریوها محتمل است؟

روی کار آمدن چپ ها در فرانسه در شرایطی اروپایی ها را غافلگیر کرد که برای اولین در دوره مدرن خود هیچ کدام از ائتلاف های حزبی نتوانستند اکثریت قاطع را در پارلمان به دست آورند.

ادامه مطلب

توزیع عادلانه درآمد در چه شرایطی به پزشکیان تحویل می‌شود؟

توزیع عادلانه درآمد همواره یکی از مهم‌ترین مباحث در اقتصاد کشورهای مختلف جهان است. شاخص‌های نابرابری، معیاری برای ارزیابی عملکرد اقتصادی کشورها در خصوص توزیع درآمد محسوب می‌شود که بر اساس آخرین آمار منتشر شده از ضریب جینی کشور و توزیع درآمدها در پایان سال ۱۴۰۱ ضریب جینی در کشور از سال ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱ شروع به حرکت به سمت یک روند نزولی و کاهشی داشته است. به نحوی که ضریب جینی از محدوده ۰.۴۰۹۳ در سال ۱۳۹۷ به ۰.۳۸۷۷ در سال ۱۴۰۱ رسیده که نشان از حرکت به سمت توزیع عادلانه‌تر درآمدها در کشور طی این سال‌ها دارد.
با پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات چهاردهمین دوره‌ ریاست جمهوری و انتخاب وی به عنوان نهمین رئیس جمهور کشور در نظر داریم که حوزه های مختلف اقتصادی را مورد بررسی قرار داده و ببینیم که دولت سیزدهم با چه شرایطی آن را تحویل دولت بعدی خواهد داد.

ادامه مطلب

قالیباف: دلار از معاملات ایران و روسیه حذف شده است

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران گفت: ما منافع مشترک و همچنین دشمنان مشترکی داریم. ما در منطقه اوراسیا می‌توانیم ببینیم که ایران و روسیه دو کشور مهم هستند. روابط عمیقی بین دو کشور وجود دارد. در سفر پیشین خود به روسیه من پیام مکتوب آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم کشورم را به آقای پوتین رساندم. ما نوعی توافق بلندمدت بین دو کشور داریم که بسیار جامع است. این توافق حیطه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، امنیتی و دفاعی را در برمی گیرد.

قالیباف افزود: بریکس یک فرصت بسیار مهم را برای ما فراهم کرده است. در رابطه با دلارزدایی همه معاملات بین ایران و روسیه بدون دلار انجام می‌گیرد. تمامی این موضوع به خاطر روش‌های نادرست و غلطی است که آمریکا در رابطه با یکجانبه گرایی خود در پیش گرفته است.

ادامه مطلب